Već četiri godine pokazaju deci ometenoj u razvoju da se nepravda prirode može pobediti
Jakom voljom i sa iskrenom ljubavlju članovi Udruženja “RO-DE” već četiri godine deci ometenoj u razvoju pokazaju da se nepravda prirode može pobediti. Oni nesebično, tokom pet radnih dana, mališanima šire interesovanja, otkrivaju skrivene talente i daju nadu za bolji život.
– U dnevnom boravku sa njima pored dve domaćice rade psiholozi, logopedi, defektolozi, kao i mnogobrojni volonteri i roditelji – kaže Dobrila Spirovski, predsednik i osnivač Udruženja “RO-DE” u januaru 2005. godine. – Svaki dan je tematizovan. Organizuju se edukativne i kreativne radionice, kao i muzika kao terapija. U doglednoj budućnosti počeće da radi i škola tkanja.
Trenutno usluge boravka koristi 15 osoba. Cilj udruženja je da osobe ometene u razvoju šire svoja znanja i interesovanja, kao i da se osamostale koliko je to u skladu sa njihovim mogućnostima.
– Zbog fizičkog i mentalnog hendikepa, oni će večito biti deca. Širom Srbije tokom prethodne četiri godine organizovali smo deset “škola života” koje podrazumevaju sedmodnevni boravak bez prisustva roditelja – objašnjavaju u Udruženju.
Najveći problem sa kojim se u “RO-DE” suočavaju je nedostatak novca. Većinu sredstava obezbeđuju sami roditelji, a pomažu im nadležno ministarstvo, opština Palilula i dobri ljudi koji su upoznati sa radom udruženja. Prostor u ulici Stevana Dukića 15 na Karaburmi obezbedila im je Narodna kancelarija predsednika Srbije Borisa Tadića.
Srđan, Marija, Marko, Iva, Teodora, Nikola samo su neki od članova, koji, kao i sve druge osobe, vole igru, pesmu, druženje… U pedesetak kvadratnih metara ove jednistvene ustanove u gradu, kroz radionice i igraonice oni bezbrižno stvaraju umetnička dela.
Za Danijelu kažu da najbolje igra stoni tenis, Nikola je zadužen za higijenu, Teodora za pranje sudova, a Saška je zadužena za slatkiše. Jednom mesečno Marko Jovanović sa svojim bendom “Enigma” i di-džej Markoni su zaduženeni za provod i uživanje uz prelepu muziku, jer i oni imaju prava na to. Kao velika porodica, rođendane, nove godine i druge praznike obavezno zajedno proslavljaju.
Kao dugoročno rešenje pojavio se plan o formiranju “Ranča RO-DE” sa nedeljnim boravkom. Sa kućom koja bi se nalazila na obodu Beograda, osobe sa hendikepom brže bi se osamostaljivale uz budno oko vaspitača. Sa časovima u prirodi imali bi preko potrebne fizičke aktivnosti na čistom vazduhu. Roditelji bi se rasteretili, pa bi imali više vremena da posvete i svojoj drugoj deci.
Izvor: Novosti
(2009)