Nepunih sedam godina posle letova braće Rajt i pola godine posle leta prvog Jugoslovena Edvarda Rusijana, uspešno je leteo na avionu sopstvene konstrukcije
van Sarić rođen je 1876. godine u Subotici, gde je završio Trgovačku akademiju i živeo.
Sa petnaest godina počeo da se bavi biciklizmom, vozeći velosiped s velikim prednjim točkom.
Bio je i atletičar, rvač i jedan od osnivača fudbalskog kluba u Subotici. Kao poznati biciklista i motobiciklista takmičio se i pobeđivao na mnogim trkama širom Evrope.
Na prvoj velikoj međunarodnoj biciklističkoj trci, u Pečuju 1896. godine, osvojio je drugo mesto, a uspešno je iskoristio okolnost da je živeo u Austrougarskoj monarhiji i da je mogao da se takmiči i na prvenstvima Austrije i Ugarske, kao i da je kao Srbin iz preka bio dobrodošao na srpskim takmičenjima. Bio je šampion tri zemlje.
Prvak Ugarske na 10 kilometara bio je 1897. i 1898. godine pobedama u Velikom Bečkereku (danas Zrenjanin), a 1899. u Beču je osvojio titulu prvaka Austrije na istoj stazi i na 25 kilometara.
U poslednjoj godini 19. veka u Budimpešti, na prvenstvu Ugarske, pobedio je u trci na 100 kilometara i osvojio pet drugih mesta u drugim, kraćim trkama, a isti učinak imao je i 1901. godine na šampionatu održanom u Novom Sadu. Posle toga, 1910. godine, takmičio se prvi put u Beogradu i osvojio titule prvaka Srbije u vožnji na 1 i 25 kilometara, a zajedno sa ostalim Subotičanima prikazao je tom prilikom novu igru – fudbal.
Za vreme boravka u Parizu 1909. Ivan Sarić upoznao je neke pionire avijacije i oduševio se njihovim projektima, a najveći utisak na njega ostavio je francuski inženjer i pilot Luj Blerio, koji je te godine prvi avionom preleteo Lamanš. Vrativši se u Suboticu, odlučio je da napravi sopstveni avion.
Trup aviona „Sarić 1”, sagrađen od priručnih materijala kao što su drvo, laneno platno, točkovi motocikla i klavirske žice, završen je iste, 1909. godine, a početkom naredne Ivan Sarić ugradio je u njega trocilindrični motor „delfos” od 24 konjske snage. a subotičkom Gradskom trkalištu, u leto 1910.godine, vršio je prve probne letove istovremeno uvežbavajući se da i sam pilotira.
Tako je Ivan Sarić nepunih sedam godina posle letova braće Rajt i pola godine posle leta prvog Jugoslovena Edvarda Rusijana, uspešno leteo na avionu sopstvene konstrukcije.
Zadovoljan postignutim rezultatima priredio je javni let 16. ktobra 1910.godine, kome je prisustvovalo oko sedam hiljada građana Subotice. Leteći na visini od 30 metara obišao je čitavo konjičko trkalište.
Početkom 1911.godine Ivan Sarić je usavršavao konstrukciju svog aviona kome je dao naziv „Sarić 2“. Za ovu letelicu sam je konstruisao i motor.
Prvi svetski rat prekinuio je Sarićevu letačku delatnost, ali je konstruktorskim radom nastavio da se bavi celoga života. Iako samouk, bio je darovit konstruktor i pronalazač različitih tehničkih izuma. U vazduhoplovstvu, pored aviona, konstruisao je motore, elise i 1917. godine jedan helikopter, za koji kažu da je dobro radio. bio je samouk…
Doživeo je duboku starost kao penzioner u Subotici. Bio je aktivan u sportskim i tehničkim društvima. Dobitnik je velikog broja priznanja.
Umro je u Subotici 23.avgusta 1966.godine u 91.godini života. Svojim delom Ivan Sarić se svrstava među najznačajnije pionire jugoslovenskog vazduhoplovstva.
Sedište od pruća iz originalnog aviona „Sarić 1“ sačuvano je do danas i nalazi se u Muzeju vazduhoplovstva na beogradskom aerodromu. U Muzeju se nalazi i kopija aviona „Sarić 1“ u čijoj izradi je posle Drugog svetskog rata pomagao i sam Ivan Sarić.
Aeroklub u Subotici nosi njegovo ime.
M.H.
(2009)