Student pete godine Fakulteta za fizičku hemiju sanja da “natera” nervne ćelije da se dele ili otkrije lek za tumore
Interesovanje za eksperimentisanje pokazao je još kao mali kad je “mućkao” razne hemikalije koje je nalazio u kući, pa tako jednom prilikom čak zapalio i tepih u svojoj sobi. – Kad imaš 6 godina primećuješ da se javljaju razne reakcije kad pomešaš tečnost ili ih pališ, ali ne razumeš šta se dešava i onda počneš da maštaš… Tako je i meni bilo zanimljivo da eksperimentišem i mislio sam da ću postati super heroj, koji će svojim izumom spasiti svet – počinje priču Milan Popović, koji je ljubav prema nauci nasledio od ujaka i oca.
Kako je uz njih naučio prve formule iz hemije, već u osnovnoj školi je primećen kao neko ko je vrlo talentovan za prirodne nauke.
– Vrlo je bitno da deca kad pokažu interesovanje za određenu nauku dobiju adekvatnu podršku od profesora, koji znaju da ih upute i dodatno zainteresuju za predmet. Žao mi je što je kod nas veoma nisko, čak, i opšte obrazovanje iz prirodnih nauka. Nauka je neophodna za razvitak i opstanak sveta, a u većini slučajeva za učenike predstavlja pravi “bauk” – kaže Popović i dodaje kako mu je neverovatno da neke njegove kolege dođu na fakultet, a da nikada ranije nisu držali ni epruvetu u ruci. Zato smatra da bi u nastavne programe trebalo uvesti više praktične nastave koja bi dodatno zainteresovala đake.
Pored redovne škole svoju kreativnost ispoljavao je i kroz časove glume, režije i novinarstva, a svoje obrazovanje usavršavao je i u istraživačkoj stanici Petnica.
– Imali smo veoma zanimljiva predavanja, a sa studentima i asistentima prirodnih fakulteta smo radili zadatke, na kraju se piše projekat, a postoji mogućnost da se sprovede i naučno istraživanje. Petnica na pravi način sprema buduće studente za svet nauke. U njoj se upoznaju i buduće kolege i stiču se prijateljstva koja ostaju „za ceo život“ – objašnjava Popović.
Želja mu je da se jednog dana bavi ozbiljnim istraživačkim radom u oblasti biohemije i možda “natera” nervne ćelije da se dele, istažuje tumore i otkrije lek za njih. Kao pozitivnu stavku ističe to što se poslednjih godina obnavljaju instrumenti na beogradskim fakultetima i institutima, što mu budi nadu da će kroz nekoliko godina i Srbija biti konkurent evropskim istraživačkim centrima.
Milan Popović je prošle godine bio i učesnik prvog Festivala nauke u Beogradu, koji je organizovala „UPG Noć muzeja“.U dva dana više od 8.000 Beograđana videlo je kako se brzina svetlosti meri uz pomoć mikrotalasne pećnice, putera i hleba, kako se izdvaja DNK iz graška, kako se PH vrednost piva određuje uz pomoć crvenog kupusa ili kako se baterija pravi uz pomoć “koka kole” i kovanice.
– Moja želja, a i cilj Festivala nauke je upravo da svima, a posebno mladima, približim nauku na jedan zanimljiv način i objasnim da je ona nešto čime objašnjavamo svakodnevne potrebe i pojave. Sa druge strane, za naučnika ona nije puko rešavanje jednačina, već pruža široki spektar praktičnih istraživanja i svakim danom donosi nove izazove – kaže Popović.
Tako je, na primer, jedna od tema prošlogodišnjeg festivala bila “Zašto je opasno po život biti romantičan uz gazirane napitke?”. Milan je sa svojom koleginicom pokazao i objasnio da ukoliko parafin iz sveća dođe u kontakt sa nekim pićem, on usled efekta oslobađanja toplote, izaziva plamen.
– Bio sam iznenađen i srećan kad sam video da ljudi u redovima čekaju kako bi videli naše prezentacije, a neki su se vraćali i sledećeg dana kako bi ponovo videli “trikove”. Deca su jako radoznala, zato je ovo najbolji način da im se približi nauka, ljubav i strast prema istraživanju- kaže Popović.
Drugi Festival nauke u Beogradu, koji je postao član Evropske asocijacije naučnih manifestacija, održaće se od 5. do 7. decembra. Za ovu godinu Popović je najavio prezentaciju pod nazivom “Alhemija” u okviru koje će građanima pokazati kako se pomoću nekoliko kapi vode može zapaliti vatra, kako se vatra može držati u ruci a da ne izazove opekotine, a napraviće i bateriju u ćupu kojom će posrebriti ili čak pozlatiti neke predmete. Milan Popović i Tina Kamčeva biće predstavnici beogradskog Festivala nauke na međunarodnom festivalu nauke u Đenovi od 23. oktobra do 4 novembra. Na ovoj manifestaciji predstaviće se preko 350 različitih postavki, radionica i predavanja pod zajedničkim nazivom “Diverzitet”, sa ciljem popularizacije nauke. – Prikazaćemo eksperimente, koje smo demonstrirali na prošlogodišnjem Festivalu nauke, naše “ kuhinjske recepte” iz hemije, fizike i biologije, ali i deo onoga što smo spremili za ovogodišnji festival, palićemo vatru od kapi vode, praviti najlon i slično.
Izvor: Blic
(2008)