Na svetskom takmičenju studenata prava na kojem je učestvovao 21 fakultet, a od četiri polufinalista beogradski tim bio je jedini sa neengleskog govornog područja
Tim studenata Pravnog fakulteta u ukupnom plasmanu osvojio je prestižno drugo mesto na međunarodnom takmičenju iz Investicionog prava „Foreign Direct Investment Moot“ održanom u novembru na fakultetu Safok u Bostonu, a Sanja Panjković i Jovana Stevović plasirale su se među 10 najboljih govornika. Među njima je samo troje sa neengleskog govornog područja u koje spadaju i naše dve studentkinje.
Reč je o prvom svetskom takmičenju studenata prava na kojem je učestvovao 21 fakultet i to iz SAD, Australije, Kine, Indije, Poljske, Rusije, Grčke, Ekvadora, Brazila, Kostarike, El Salvadora, Čilea, Etiopije i Rumunije. Takmičenje se obavljalo u dva dela, pismenom i usmenom. Tim iz Srbije osvojio je drugo mesto na pismenom i treće na usmenom pa je u ukupnom plasmanu na drugom mestu, odmah iza Univerziteta Mrdok iz Australije. Iako im u toku priprema nije bila dostupna kompletna literatura i iako su na povratku iz Bostona zadržani na aerodromu u Rimu čitav dan i noć, zbog štrajka „Alitalije“ članovi našeg tima stigli su u Srbiju širokog osmeha, radosni zbog uspeha i pregršt ponuda za nastavak školovanja u inostranstvu.
– U Srbiji nam nije bila dostupna kompletna literatura iz te oblasti i nismo bili sigurni koliko smo spremni. Ali tamo smo shvatili da nam je priprema bila na zavidnom nivou. Nismo imale strah od nastupa, ali strahovale smo da argumenti neće biti dovoljno ubedljivi kada govorimo na engleskom jeziku. Međutim, pokazalo se da su bili vrlo ubedljivi – kaže studentkinja Jovana Stevović.
Investiciono pravo i arbitraža su pravne discipline u povoju. U svetu sve više dobijaju na značaju zbog velikih stranih investicija, bilateralnih konvencija o zaštiti investicija među državama širom, kao i sporova koji ih prate. Uspeh naših studenata zato Srbiju i svrstava među zemlje koje idu ukorak sa svetom. Procenjuje da je ima oko 2.500 konvencija i 125 sporova koji se rešavaju pred ICSID-om. Srbija je zaključila oko 50 sporazuma o podsticanju i zaštiti investicija, ali ima i nekoliko arbitražnih sporova koji se vode protiv naše zemlje zbog navodnog kršenja odredbi sporazuma o stranom ulaganju.
– Investiciono pravo je oblast koja još nije dovoljno razvijena i postaje sve popularnija. Takmičenje je prvo u toj oblasti i samim tim ulazi u istoriju. Sve što smo pisali biće objavljeno u stručnom časopisu i to je doprinos razvoju te oblasti. Zato je veoma bitno što smo, postigli tako veliki uspeh. Posle svakog nastupa prilazili su nam arbitri, ostavljali nam vizitkarte i pozivali da nastavimo školovanje na njihovim univerzitetima. Naravno da bismo to volele, ali videćemo. Za sada se nadamo da ćemo u budućnosti moći da zastupamo Srbiju u eventualnim investicionim sporovima koji mogu biti pokrenuti – objašnjava Sanja Panjković.
Obe studentkinje su se sjajno pokazale u usmenom delu takmičenja, pa su od svih učesnika uvrštene među 10 najboljih i to Sanja na trećem, a Jovana na šestom mestu. Po dva puta su izlagale argumente u svojstvu i tužioca i tuženog. Na putu do polufinala imali su protivnike iz Hongkonga i Minesote, a u polufinalu Univerzitet Mrdok iz Australije koji je pobedio na takmičenju. Od četiri polufinalista beogradski tim bio je jedini sa neengleskog govornog područja.
Naše sagovornice Sanja i Jovana kažu da će im takmičenje ostati zauvek u sećanju jer su doživele ogromno iskustvo.
– Osim takmičenja, fascinantno nam je bilo kada smo posetile Harvard. Tamo smo otišle privatno, ali nam je sve pokazano, tako da smo sigurne da je razlika između našeg i njihovog načina studiranja sve manja. Oni mnogo polažu na praksu, a naš fakultet poslednjih godina omogućava studentima da steknu mnogo praktičnog znanja kroz razne radionice i kurseve – kaže Sanja Panjković.
Srpski tim činili su Sanja Panjković, Jovana Stevović, Ivan Nonković, Miloš Kuzman, Nikola Marković, a u pisanju podnesaka i Raško Radovanović, Marija Marošan i Miloš Bigunac. Studente je za takmičenje pripremao asistent Pravnog fakulteta Uglješa Grušić koji se za ovu oblast prava pripremao na Univerzitetu u Notingemu. U svojstvu arbitara na takmičenju su učestvovali i mr Milena Đorđević i doc. dr Vladimir Pavić, oboje sa Pravnog fakulteta u Beogradu. Tim je u Boston otišao uz pomoć donacija Međunarodne finansijske korporacije IFC, „Rajfajzen banke“, Ministarstva nauke, Gradskog sekretarijata za omladinu i sport grada Beograda i opštine Vračar i Zvezdara.
Izvor: Blic
(2008)