Čovek neobične energije
Sada se svi pitaju gde bi bio kraj Cvetku Kitiću da je ranije počeo da se aktivno bavi atletikom. Ovaj vitalni sedamdesettrogodišnji Nišlija, po obrazovanju doktor nauka fizičke kulture, „kraljici sportova“ posvetio se aktivno tek pre sedam godina – kada je otišao u penziju. I dok pojedini njegovi vršnjaci hodaju uz pomoć štapa, Kitić 100 metara pretrči za 14,24 sekunde a u dalj skače 4,5 metara!
I evo, već sedam godina neprikosnoveni je šampion Balkana u ovim disciplinama u kategoriji veterana starijih od 70 godina. I kao da mu to nije dovoljno pa je od ove godine preuzeo i primat i u trci na 200 metara. Atletikom se bavio kraće vreme u mladosti, kao dvadesetogodišnjak, veli, svega dve ili tri godine dok je studirao. Posle je prednost dao stručnom usavršavanju, radu u školi, pa na fakultetu, a atletika je pala u drugi plan. Ali, nastavio je da bude fizički aktivan.
-Igrao sam tennis, plivao, sa studentima sam na fakultetu igrao basket i fudbal. Kada sam pre sedam godina otišao u penziju rešio sam da se ponovo posvetim atletici, znajući da samo aktivnost održava život. Učlanio sam se u Atletski klub „Veteran“ u Beogradu i počeo da se takmičim. Kada je pre tri godine jedan moj prijatelj, inače profesor atletike na Fakultetu fizičke kulture u Nišu video moje rezultate sa atletske staze priznao mi je: „Cvetko ti si fenomen, pa znaš li da pola studenata DIF-a ne može da na 100 metara ostvari ovaj rezultat“, priča uvek nasmejani Kitić kome bi na fizičkoj kondiciji i životnoj energiji mogli da pozavide i duplo mlađi muškarci.
Od kada je počeo da se takmiči, na atletskim prvenstvima Srbije, Balkana, Evrope i sveta osvojio je 21 zlatnu i tri srebrne medalje. Najbolje rezultate osvojio je 2006. godine na Evropskom prvenstvu u atletici gde je bio četvrti u sprintu i sedmi u skoku u dalj, u konkurenciji bivših atletskih asova sa Starog kontinenta. Da je u izvrsnoj formi potvrdio je na nedavno održanom Balkanskom prvenstvu u Istanbulu odakle se vratio sa tri zlatne medalje (u trkama na 100 i 200 metara i skoku u dalj) i jednom srebrnom medaljom (štafeta).
Ovaj Nišlija neobične životne energije uspešno prkosi godinama, kako navodi, pre svega zbog redovne fizičke aktivnosti. Ali, to nije jedini sastojak Cvetkovog „eliksira mladosti“.
– Sportom možemo da usporimo starost. Fizička aktivnost je na prvom mestu da bi se održala vitalnost, ali nije jedini uslov. Vrlo je važna i redovna mentalna aktivnost. Zato sam se i upisao na kurs engleskog jezika i već solidno savladao osnove tako da mogu da se dobro sporazumevam na aerodromima. Pravilna ishrana je nezaobilazna stvar. I na kraju, ali ne i najmanje bitno – redovna seksualna aktivnost umnogome utiče na produžetak i kvalitet života zbog lučenja endorfina – „hormona sreće“. Naučno je dokazano i da sport poboljšava polnu senzibilnost. Pa kao što drugima savetujem i sam se disciplinovano. Sve do jedne stavke, pridržavam se ovog recepta za vitalnost – poverava se Kitić.
Trenira svakoga dana po sat vremena, ali uspeva da istovremeno vodi i bogat društveni život. Uvek ima vremena za šetnju Obrenovićevom ulicom gde ga Nišlije mogu sresti gotovo svakodnevno, obučenog u belo.
Da su u njegovom slučaju „godine samo broj“, Kitić je živi primer i na ljubavnom planu: ima devojku od 26 godina sa kojom se zabavlja već dve godine i sa kojom je, kako navodi, „u srećnoj vezi“.
Snaga za primer
I Vladislav Gaterić, poznati atletski trener i aktuelni trener najbrže srpkinje Tanje Mitić, kaže da je Kitić „neverovatan fizički kvalitet“.
– On poseduje neverovatnu mentalnu snagu usmerenu na sebe i svoj razvoj. Dok se ranije na prijemnim ispitima na DIF-u trčalo za normu, mnogi dečaci nisu mogli da ostvare na 100 metara rezultat koji Kitić postiže u ovim godinama, kaže Gaterić.
Izvor: Blic
(2009)